Ako delegovať lepšie a stať sa veľkým vodcom

Delegovanie správnych ľudí je pre podnikateľov dôležité z mnohých dôvodov. Áno, šetrí vám to čas, ktorý potom môžete stráviť viac hodnotnými úlohami. Nie je to však jediný dôvod, prečo je pri prevádzkovaní podniku také dôležité správne delegovanie. Pripravuje tiež zamestnancov na povýšenie a väčšie zodpovednosti.
Ak chcete pomôcť svojim kľúčovým členom tímu dosiahnuť ich ciele , napredovať v ich kariére a poskytovať vašej spoločnosti väčšiu hodnotu, je dôležité naučiť sa delegovať ako šéf.agentura.jpg
1. Pochopte, čo vás zdržiava od delegovania teraz
Mikromanažovaní šéfovia sa často vyhýbajú delegovaniu kvôli strachu, že práca nebude vykonaná „správne“ alebo v presvedčení, že vysvetlenie bude trvať dlhšie, ako len to, že to urobíte sami.
Účinné delegovanie môže vyžadovať trochu viac času a pozornosti vopred. Ale takto sa všetci učíme nové zručnosti – opakovaním a praxou. Keď sa zamestnanec naučí, ako efektívne zvládnuť túto úlohu, investícia do času a úsilia sa vám vyplatí.
2. Vedieť, čo delegovať a čo si ponechať
Rozhodovanie o tom, ktoré úlohy delegovať, sa niekedy môže zdať ako ohromujúca úloha. Premýšľajte o tom z hľadiska riadenia času. Pracujete na upustení od vecí, ktoré vás zaťažujú. V prvom rade budete chcieť identifikovať dva rôzne typy úloh:porada.jpg

  • Úlohy, ktoré nepatria do vášho primárneho súboru zručností: Mohli by ste ich urobiť, ale trvalo by vám to dlhšie ako niekto, kto má v tejto oblasti veľa skúseností a zručností.
  • Úlohy, ktoré môže urobiť niekto: Ak by niekto mohol tieto úlohy dokončiť, nepotrebujú osobitnú pozornosť.

3. Vytvorte proces delegovania
Ak chcete, aby bolo delegovanie bezproblémovou súčasťou vášho pracovného toku, premýšľajte o vytvorení obchodného systému, ktorý podporuje delegovanie všetkých druhov úloh.
Skúste cvičenie na riadenie času, v ktorom sa pozriete na to, ako trávite dni. Urobte si zoznam všetkých konkrétnych úloh, ktoré je potrebné delegovať, a potom pomyslite na jedného alebo viacerých zamestnancov, ktorí by sa na tieto úlohy mohli hodiť.