Čo spája zázvor, borovicu a cesnak?

Odpoveďou je: éterický olej. Táto prchavá aromatická látka predstavuje zložité zmesi rôznych organických zlúčenín, ktoré však majú jedno spoločné: dráždivý účinok a schopnosť usmrcovať niektoré mikroorganizmy. Aj preto sa aromatické byliny už od nepamäti používajú v ľudovom liečiteľstve a medicínach všetkých krajín sveta. Pri ich pravidelnom užívaní máte záruku pevného zdravia a spokojného a dlhého života. K takýmto liečivým rastlinkám patrí aj trojica: zázvor, borovica a cesnak.

zázvor

Spôsobov ako z nich pripraviť tinktúru, kvapky či inhalačnú masť je hneď niekoľko:

Zázvorová kúra na prečistenie čriev
Zázvor okrem iných látok obsahuje gingerol, ktorý má podobné účinky ako acylpyrín. Nesmie sa však užívať vo veľkých množstvách lebo spôsobuje celkovú slabosť a podráždenie.

1 liter alkoholu (aspoň 40% vodka alebo prírodný destilát)
3 polievkové lyžice nastrúhaného alebo mletého zázvorového koreňa
Očistený zázvor nastrúhajte, vložte do sklenenej fľaše a zalejte alkoholom. Zmes nechajte macerovať 2-3 týždne za denného pretriasania. Po vylúhovaní preceďte a užívajte jednu lyžicu 3 krát denne až do spotrebovania.

Masť pre ľahšie dýchanie
V zimnom období keď zúria rôzne virózy vám podstatne uľahčia vyliečenie obklady a masti z borovicových a smrekových výhonkov. Nemusíte ich však vôbec pripravovať priamo z ihličia, úplne postačia aj silice.

110 ml za studena lisovaného olivového alebo kokosového oleja
2 lyžice včelieho vosku
10 kvapiek eukalyptového oleja
10 kvapiek borovicovej silice
10 kvapiek smrekovej silice
10 kvapiek klinčekovej silice
10 kvapiek rozmarínovej silice
Vo vodnom kúpeli roztopte včelí vosk a oleje. Zahrievajte iba dovtedy kým sa všetko neroztopí a nevznikne homogénna zmes. Potom prikvapkajte silice a poriadne rozmiešajte. Masť nalejte do sklenenej nádobky a nechajte vychladnúť. Pri ťažkostiach natierajte na hruď alebo pod nos.

Cesnakové ušné kvapky
Najmä deti trápia v detstve rôzne ušné zápaly. Dôležitá je samozrejme návšteva lekára a popri predpísanej antibiotickej liečbe pomôže aj podporná liečba domácimi prostriedkami. Najvhodnejšou voľbou je cesnak.

česnek

2 lyžice za studena lisovaného olivového oleja
1 veľký strúčik bio cesnaku
V menšej panvici zahrejte olej s nastrúhaným cesnakom (neduste ho ani nepražte!). V okamihu ako cesnak uvoľní vôňu vypnite plameň a zmes nechajte vychladnúť. Potom olej preceďte (môžete z neho vytlačiť aj šťavu) a prelejte do nádoby s kvapkadlom. Aplikujte 1-2 kvapky do infikovanej ušnej dierky a nechajte pôsobiť.