Má vaše dieťa potenciál byť v budúcnosti úspešné?

Istý americký výskum došiel k záveru, že víťazné okamihy v našom živote môžu mať trvalý účinok. Za určitých podmienok je úspech v konkurenčnom prostredí spojený so všeobecným úspechom a šťastím. Deti, ktoré boli obľúbené na strednej škole (teda uspeli v konkurenčnom sociálnom prostredí), zarábajú viac ako nepopulárne deti.

rodina

Napriek tomu pre niektoré deti môže konkurencia skutočne obmedziť motiváciu uspieť. Ako poukazuje výskum Davidsonovho inštitútu pre rozvoj talentov, súťaže môžu mať za následok niekoľko víťazov a mnoho porazených. Niektorí študenti, najmä tí, ktorí sú menej motivovaní alebo ktorí majú nedostatočné skúsenosti, majú často problémy s porážkou.

V tomto období vysoko konkurenčných nárokov rodičia tlačia svoje deti na prestížne školy. To vyvoláva niekoľko otázok. Naozaj robíte svojmu dieťaťu láskavosť tým, že naňho kladiete vysoké nároky, aby ste sa uistili, že skončí na najvyššej pozícii? Vašou úlohou je pomôcť dieťaťu uspieť – ale nie na úkor duševného zdravia. Vaše dieťa musí mať na pamäti, že okrem svojich výhier má mnoho pozitívnych vlastností a ako sa hovorí, dôležité nie je vždy vyhrať, ale zúčastniť sa.

děti

Berte na vedomie nasledujúce rady:
·         Pokúste sa posilniť atribúty, na ktoré by malo byť hrdé. Keď mu dáte kompliment, nezamerajte sa na „výhru“, ale na obdivuhodné vlastnosti, ktoré mu pomohli dostať sa tam, ako je tvrdá práca, motivácia a skutočnosť, že sa nevzdávalo.

·         Ak vaše dieťa dostane frustráciu tým, že prehrá, chváľte jeho úsilie a zdôraznite všetky dobré veci, ktoré urobilo správne. Môžete tiež zvážiť zmenu jeho zamerania zo súťaženia na budovanie zručností alebo tímovú prácu výberom aktivít ako je divadlo, umenie alebo hudba.

·         Vaše dieťa sa musí naučiť prehrávať s gráciou. Rozprávajte o tom, čo znamená byť tzv. milým porazeným a súčasne praktizujte to, čo kážete. Príklad: dávajte mu čoraz zložitejšie problémy s matematikou, kým nie je naštvané. Pracujte s ním, až kým sa nenaučí ovládať.