Austrálske jahody: Prečo by niekto skryl ihlu v ovocí?

Keďže prvé prípady boli oznámené minulý týždeň, úrady tiež zvýšili varovania pred incidentmi, ktoré sa týkali copycatov, žartov a podvodov.
Čo by mohlo priniesť takéto opatrenia?

jahody

Neznámy strach
Potravinový zločin tohto druhu je v Austrálii zriedkavý a dokonca aj jeho koncept je veľmi neznámy, hovoria odborníci.
Supermarketový gigant zastaví predaj šijacích ihiel
"Myslím, že to je dôvod, prečo existuje taký pocit verejného hnevu nad tým," hovorí forenzná psychológka Anita McGregorová z University of New South Wales.
"Vyzdvihnete jahodu – niečo tak biele a očakávané, že bude v bezpečí – a to je krok mimo toho."
Polícia verejne neverila o tom, ako začalo vydesenie, že pracujú prostredníctvom zložitých dodávateľských reťazcov.

Kto by mohol byť cieľ?
Podľa kriminológov sú možné rôzne motívy. Páchatelia nemusia dokonca úmysel ublížiť verejnosti, tvrdí profesor Murray Lee z univerzity v Sydney.
"Chcete premýšľať o tom, ako niekto ospravedlňuje tieto kroky pre seba," hovorí. "Možno, že boli rozrušený určitým pestovateľom alebo podnikateľským subjektom a chcel sa pomstiť."
Mohlo by to byť aj úmyselný čin zlomyseľnosti voči verejnosti, ktorého cieľom je šíriť strach, hovorí.
"Mohli by ste túto rovnováhu spájať s podobami teroru, ktoré používajú autá a lietadlá ako zbrane – to samozrejme nie je to isté – ale je to trochu malá verzia toho," hovorí.
Pani McGregorová povedala, že by to mohlo byť "šialenstvo alebo zlá", alebo oboje.
"Mohli by len konať proti niečomu vo svojom osobnom živote alebo konať na nejakú klamlivosť, kde sa cítia nútení urobiť niečo, ale nie z pocitu kriminality," hovorí.

Copycats a pranksters
Bez ohľadu na motiváciu kriminológovia tvrdia, že sabotáž sa deje s úmyslom.
"To, čo tu vidíme, nie je náhodou," povedal kriminológ Danielle Harris z Griffithovej univerzity.
"Môžeme sa pokúsiť pochopiť, prečo ľudia preniknú do domovov alebo sa dopúšťajú útokov, ale toto nie je akt vášne." Či už ide o pôvodný zločin alebo kopírovanie priestupkov, podvodov a falošných poplachov, sú to akty slobodnej vôle.

jehla

Prof Lee súhlasí a hovorí, že "novosť" aktu – zameraná na niečo, čo je obyčajne obyčajné – by sa odvolával na copycat páchateľov. "S každým prípadom sa ohlásil, že vytvára vlastné vzrušenie," hovorí. "Takže si dokážete predstaviť, že niekto mierne unhlučný chce tiež pripojiť sa k notoréty a vytvoriť vlastné správy."
Vláda zaviedla prísnejšie sankcie za kontamináciu potravín ako súčasť svojej reakcie na strach.
Dr Harris hovorí, že copycat páchatelia prejavujú "pozornosť-chovanie správanie", podobne ako internetové trolling a kybernetické šikanovanie.