Moderné osvetlenie

V dávnych dobách bol symbolom luxusu obrovský luster, kraľujúci spravidla uprostred miestnosti. Materiály, z ktorých bol vyrobený boli rôzne. Od dreva počínajúc, cez kovové svietidlá pokračujúc až ku najdrahším, zlatom pokrytým. Mnohé boli isto skvostami, ale mnohé hraničili s gýčom. Neskoršia doba priniesla lustre kryštálové. Strašné muselo byť hlavne ich čistenie. Dnes žijeme v dobe plnej techniky, ale aj istého industriálneho „minimalizmu“. Opustili sme trend veľkého lustra“ a nahradili sme ho množstvom bodových, pásikových či plošných svietidiel. Podsvietenie sa stalo témou dňa. Výrobcovia sa predháňajú v ponuke. Nevieme si veru vybrať.A tu prichádza na rad to, čo my považujeme za moderné, za pekné. Každému sa páči veru niečo iné. Už iba pri výbere farby svetla máme rôzne požiadavky. Niekto chce mať farbu svetla podobnú dennému svetlu, iný preferuje zelenú, ďalší by rád červenú a detičky samozrejme rôznofarebnú. Nech to hraje farbami dúhy!

žárovka

Ale naozaj to bude pre nás vhodné ?

Nemyslím len zdravotný dopad na naše oči – keď z každého kúta izby na nás žmurká akési svietidlo.

Nezunujeme tento typ osvetlenia veľmi rýchlo ?

Aj na tento ľudský aspekt treba pri výbere moderného osvetlenia určite prihliadať. Ďalším dôležitým aspektom je životnosť osvetlenia. Pri výbere sa na nás valí množstvo ďalších otázok.

Koľko hodín prevádzky vydrží Váš vysnívaný svetelný pásik?
Budete ho môcť ľahko vymeniť či nahradiť novým ?
Dá sa ľahko udržiavať v čistote?

světlo

Áno, aj toto sú nevyhnutné otázky, ktoré si musíme pri voľbe moderného osvetlenia položiť.
Moderné znamená aj v súlade s okolím, so zariadením s priestorom do ktorého je určené. Ak máme byt rustikálny,aj osvetlenie má byť presne takéto. Nemám na mysli petrolejové lampy ale svietidlá moderné,ktoré sú úmyselne robené tak, aby vyzerali veľmi staro! Alebo poďme do antikvariátu a na berme inšpiráciu tam. Moderné predsa neznamená chladné, kovové či plastové!
Moderné má byť hlavne čo sa týka spotreby elektrickej energie.Chceme predsa, aby naše účty za elektriku boli nízke a zároveň budeme mať pocit, že aj my svojim malým maličičkým dielom prispievame k ochrane životného prostredia aj týmto obyčajným a jednoduchým spôsobom.