Pestovanie slnečníc

Slnečnice sú veľmi vďačné kvety. Svoje hlávky majú veľké pomaly ako aj my. Zvyknú sa zakrývať sieťkami, pretože vtáčiky všetky semiačka z ich vnútra vyzobú a vám ostanú len oči pre plač. Ak však máte iba nejakú jednu slnečnicu, môžete nechať semiačka vtáčikom, vás tých pár semiačok nevytrhne z biedy.
Slnečnice sú ako také malé slniečka. Už málokde vidieť celé lúky, na ktorých kvitnú slnečnice. Ja som takú už veľmi dávno nevidela. A čo vy?

slunečnice

Pestovanie slnečníc vôbec nie je náročné. V marci alebo v apríli ich treba zasadiť. Ja som sadila šesť druhov po dvoch semiačkach. Z dvanástich semiačok mi zišlo šesť. Takže polovičná pravdepodobnosť, že vám zídu. Preto netreba vysypať celé vrecko semiačok, ale stačí pomenej. Ja som ešte dosádzala a mám ich dokopy sedem. Slnečnice vám začnú klíčiť približne po dvoch týždňoch, od kedy ste do zeme zasadili semiačka. Preto sa nebojte, ak vám po pár dňoch ešte nič nevykúka zo zeme.

Slnečnice začínajú kvitnúť v auguste alebo až na jeseň. Celé leto iba rastú a poriadne sa zakoreňujú. Potrebujú pre svoj rast dôslednú stabilitu, preto im trvá, kým sa poriadne zakorenia. Ich korene sú riadne pevné.

Starostlivosť o slnečnice nie je vôbec náročná. Keby viac dní nepršalo, tak ich treba občas poliať, ale to ozaj len výnimočne. Samozrejme, ak ich máte vonku. To je pre nich najlepšie. Vo vnútri im nebude veľmi dobre. A v kvetináči už vonkoncom nie. Z jari, keď ich zasadíte, treba občas vytrhať aj burinu, aby vám nezahlušila slnečnice. Po tom ako vyrastú slnečnice už ani veľmi nemusíte trhať burinu, slnečnica je už dosť pevná a nevykynoží ju len tak hocičo.

kytky

Slnečnice sa vám odvďačia svojimi krásnymi kvetmi, ktoré môžete použiť aj napríklad na svadobnú kyticu alebo hocijakú kyticu niekomu na narodeniny. Vrecúško slnečnice vám vydrží aj niekoľko rokov, keď budete sadiť po dvoch troch semiačkach a navyše si môžete z vlastnej slnečnice odložiť vlastné semiačko.