Červotoč – zatočte s ním

O prítomnosti červotoča vo svojom byte nemusíte ani vedieť. Zbadáte to až vtedy, keď sa pod vami zlomí stolička. Červotoč je malý, pár milimetrový živočích, ktorý žije v dreve. Nakoľko idú do módy nábytky z masívu, jeho prítomnosť v našich príbytkoch je čoraz častejšia.

červotoč

Červotoč hĺbi v dreve chodbičky. Je mu jedno či je to nábytok, poleno do krbu, alebo drevený krov domu, pokiaľ je to drevo chutí mu. Zbaviť sa tohto neželaného návštevníka nemusí byť problém, ak si ho všimnete včas a viete čo robiť.
Malé dierky a chodbičky v nábytku sú jasným dôkazom prítomnosti červotoča u vás doma. Môže sa stať, hlavne pri starších kusoch nábytku (kúpené z druhej ruky, zdedený, alebo starožitný nábytok) , že červotoč sa tam už nenachádza, ale stopy po ňom sú. Stačí ak tento nábytok umyjete, utriete a počkáte pár dní … následne do nábytku len fúknite. Ak sa z neho zapráši je to znak toho, že červotoč stále žije a buduje si v dreve chodbičky. Skôr než sa rozšíri do všetkých drevených kusov vašej domácnosti zbavte sa ho.

Ako na červotoča.
Mráz
Mráz – kus napadnutého nábytku dajte počas mrazov, v zime von. Silný mráz červotoča zabije.
Mydlo
Nie hocijaké, ale lúhové. Urobte roztok z lúhového mydla a pretrite ním nábytok. Pokojne tento postup opakujte niekoľko dní po sebe.

Ocot a prípravok na umývanie riadu.
Zmiešajte asi jeden liter kuchynského octu s cca 150 ml prípravku na riad (jar, pur,…) K tejto zmesi pridajte ešte 1-2 lyžice čierneho mletého korenia a poriadne pretrepte. Touto zmesou opakovane natrite všetky napadnuté miesta. Možno aróma z tohto prostriedku vyženie na pár hodín z miestnosti aj vás, ale s červotočom si istotne poradí.
Tieto metódy fungujú ak červotoča zbadáte včas. Ak sa ale tieto drobné živočíchy dostali hlbšie do dreva nebudú stačiť. Všetky vyššie spomenuté spôsoby fungujú len na povrchu nábytku. Pokiaľ ale červotoč aj tak naďalej ničí váš domov je načase zavolať odborníkov.

dřevěný stůl

Mikrovlnné žiarenie– týmto spôsobom sa zbavíte červotoča najlepšie. Mikrovlnným žiarením sa červotoč prakticky v nábytku uvarí a viac už nebude škodiť.