Pohodlne aj v stane

Ak sa chystáte tohtoročnú dovolenku stráviť kempovaním, alebo plánujete so stanom iba kratší, víkendový výlet, zíde sa vám určite kvalitný spací vak. Z osobnej skúsenosti vám môžem povedať, že aj v tom najhorúcejšom lete, vám v tenkom spacáku nebude v noci dostatočne teplo a pohodlne. Stan je len kúsok látky, ktorá vás ochráni pred vetrom a dažďom, no nie pred chladom. Samozrejme ak nemáte k dispozícii nejaký extra kúsok, do extrémnych podmienok. No a ak sa musíte na noc naobliekať do desiatich vrstiev oblečenia, čiapky a šálu, tiež nemôžeme hovoriť o nejako úžasnom pohodlí. A to môžete mať pokojne aj pri kempovaní.
 
spánek

Na zimu či na leto ?

 
Pri kúpe spacieho vaku pozerajte hlavne na to, do akých teplôt je určený. Vo všeobecnosti by sme ich mohli rozdeliť do dvoch základných skupín, a to na letné a zimné. Moja dobrá rada znie: je lepšie zainvestovať do zimného vaku, pretože príliš teplo vám v ňom nemôže byť. Ak by predsa len prišla tropická noc, tak sa trochu rozopnete.
 
Spacáky na zimné obdobie môžu mať rôzne vlastnosti. Niektoré sú určené napríklad do mínus piatich stupňov Celzia, iné až do mínus päťdesiatich. Čím teplejší materiál, tým vyššia cena a samozrejme i kvalita. Ak sa chystáte na klasické letné, poprípade jarné, alebo jesenné kempovanie, bohato vám postačí nejaký ten stred, čiže spací vak do mínus dvadsiatich. Ako som spomenul vyššie, pokiaľ by vám v ňom v lete bolo príliš teplo, tak ho rozzipsujete a máte po probléme. V prípade chladnejšej noci ale nebudete musieť hľadať spôsoby ako sa rýchlo zahriať.
 
stan

Pod holým nebom sa vám zíde ešte kvalitnejší

 
Trochu iné je to v prípade, ak sa chystáte spať pod holým nebom, teda bez stanu. To už budete potrebovať naozaj teplý a kvalitný kúsok. Okrem teplého materiálu, by mal jednoznačne obsahovať aj kapucňu na hlavu, pretože bez nej vám v noci a vonku pohodlne nebude určite.