Zimné a letné- je v tom rozdiel !

Od tridsiateho prvého novembra, až do pätnásteho marca, musíte mať na svojom aute zimné pneumatiky. nie len kvôli bezpečnosti, aj keď tá by mala byť na prvom mieste, ale aj preto, že by ste porušovali zákon. V tomto období sú totiž všetci vodiči povinný prezuť na zimné. Keďže však zákon neupravuje používanie zimných pneumatík počas leta, nie jeden vodič si  ich na svojom aute necháva celý rok. To je ale veľká chyba. nie je to totiž bezpečné a ani ekonomické.

sníh
 
Na prvý pohľad sa nám môže zdať, že zimnými pneumatikami v let nemáme čo pokaziť. Veď problémom je hlavne sneh a ľad. Samozrejme, že takto riskujete určite menej, pretože počas leta je riziko šmyku menšie. No nie úplne vylúčené. Letné pneumatiky majú menšiu vôľu. Môže za to typ gumy, ktorá sa na ich výrobu používa. Je podstatne tvrdšia, takže slnko, horúčava a rozpálený asfalt nespôsobia, že sa doslova začnú topiť.
Zimné pneumatiky sú zas vyrobené z mäkšej gumy. Takže ak vonku mrzne, naopak nestuhnú.
 
To, či majú pneumatiky tú správnu tvrdosť, rozhoduje o tom, ako budú držať na ceste.Príliš mäkké ani príliš tvrdé nie sú dobré. Auto sa takto ľahko dostane do šmyku, navyše sa výrazne predlžuje jeho brzdná dráha. No a na to, aby sa stalo nešťastie niekedy stačí zastaviť aj o pol metra neskôr, ako ste chceli.

zimní pneu
 
Ak patríte k tým, ktorí používajú zimné v lete, musíte počítať s tým, že vám vydržia maximálne rok.Navyše nasledujúcu zimu, nebudú spĺňať podmienky, vďaka ktorým sa domov dostanete bezpečne. Tým, že ich budete používať v teplom počasí, sa nadmerne opotrebuje ich vonkajší plášť, no a hlavne hĺbka dezénu. Tá je navyše stanovená aj zákonom, takže opäť môžete dostať pokutu.
Ak sa chystáte na letných jazdiť v zime, tak to hovoríme už o poriadnom šialenstve. Aj pri jemnej námraze sa aut na letných pneumatikách stáva neovládateľným. Nehovoriac o tom, že aj mierny kopec, môže byť pre vaše vozidlo problém. A to ako po ceste nahor, tak aj dole. Preto radšej zbytočne neriskujte a pravidelne prezúvajte.