Predlžovací kábel

Bývali sme v starom bloku na sídlisku. Byty jeden ako druhý. V každej izbe iba dve zásuvky. Niekedy nebývalo toľko elektrospotrebičov ako ich máme dnes a tak bol tento počet pravdepodobne podľa vtedajších noriem a pravidiel celkom postačujúci.
Staré byty ale prežili asi dlhšie ako sa predpokladalo a slúžia aj dnes. Zapojiť všetky spotrebiče v kuchyni, v obývačke aj v detskej izbe do jestvujúcich dvoch zásuviek na izbu je celkom iste nemožné. Príde na rad predlžovací kábel. Neviem, kto ho vymyslel, ale nápad to bol geniálny.
Bývajú :

kabel

  • Rôznej dĺžky
  • Rozdielneho usporiadania
  • Rôzneho počtu zásuviek

Niektoré bývajú aj s prepäťovou ochranou- tie sú výborné na napájanie napríklad takého zariadenia, ako je počítač. Aj keď mate tento druh ochrany priamo v rozvádzači,aj vtedy sa to oplatí, pretože tieto ochrany by mali byť zapojené do kaskády. Nelikvidujú totiž stav zvýšeného napätia naraz, ale postupne- kaskádovito.
Pri kúpe si teda poriadne premerajte potrebnú dĺžku a spočítajte si aj počet spotrebičov, ktoré plánujete týmto spôsobom zapojiť.
Nie je pravdou, že čím dlhšia je“ predlžovačka“, tým lepšie. Kotúč s káblom umiestneným hoci aj za skriňou by celkom iste nebol tým najvhodnejším riešením.
Stavali sme nový dom. Veľmi starostlivo sme si naplánovali všetky zásuvky. Predlžovací kábel putoval do pivnice. Mysleli sme si že natrvalo.

  • Prišli Vianoce, zdobenie vianočného stromčeka, svetlá na stromček. A teraz to prišlo! Veru kam zapojiť osvetlenie stromčeka ? Na toto sme veru nemysleli. Márne sme stromček posúvali- doprava, doľava- nikde prívodový kábel nedosiahol do zásuvky.

prodlužovací kabel
Chtiac- nechtiac sme putovali do pivnice hľadať starú dobrú „predĺžovačku“. Opäť sa stala súčasťou nášho bytu v období najslávnostnejšom- vianočnom. Nevyzerala síce esteticky, ale svoju dôležitú úlohu- rozsvietiť náš vianočný stromček a dodať kúzlu Vianoc prepotrebné malé svetielka žmurkajúce na vianočnom stromčeku- skvelo splnila.