Vyrobte si šarkana doma

Ak ste typ človeka, čo radšej vyrába ako kupuje hotové výrobky, určite vyskúšajte tento postup. Materiálu vám nebude treba veľa, pretože skoro všetko nájdete doma. Výrobou šarkana potešíte nielen seba aj svoje deti. Do výroby môžete zapojiť aj ne. V týchto chladných dňoch sa aspoň nejako zabavia a vy strávite čas s tými, čo za to stoja. Výroba nezaberie veľa času.

Na výrobu šarkana budete potrebovať:
· dve drevené tyče ( môžu byť aj hrubšie špajle, jednu dlhšiu)
· sekundové lepidlo
· špagát, nožnice, nôž, štipce na prádlo
· papier
šarkani v oblakách
1.Na podložku si položíme dlhšiu tyč a na ňu prilepíme kratšiu. Vytvoríme kríž. Na stred dáme ešte lepidlo a pre istotu to previažeme špagátom. Počkáme kým lepidlo uschne a pokračujeme druhým bodom.

2.Asi 2,5cm od konca každej tyče spravíme nožom zárezy okolo ktorých budeme obtáčať špagát. Potom špagát potiahneme od jednej tyče k ďalšej a potom ďalšej. Vytvoríme kosoštvorec. Pri každom záreze môžeme pre istotu použiť lepidlo.

3.Na zem položíme prichystaný papier. Môže to byť rôzny baliaci papier, alebo nejaká kresba, ktorú si vopred pripravíte. Na neho položíme zhotovený kríž a obkreslíme ho naň s rezervou asi dvoch centimentrov. Tieto presahujúce časti ohneme do vnútra a zlepíme po celom obvode.
pruhovaný drak
4.Štipcami zaistíme celý obvod nalepeného papiera. Po uschnutí ich dáme dole. Podľa predstavy si môžete šarkana ešte dozdobiť. A nakoniec šarkana otočíme, zviažeme ho šnúrkou ako keď balíme a previazujeme balíček a necháme voľnú šnúrku, aby sme ho mohli púšťať. Dĺžka závisí od vás.

Takto môžete doma vyrobiť lacných a krásnych šarkanov kedykoľvek. Počasie vonku je na to teraz najideálnejšie. Hoci je vonku o čosi chladnejšie, pofukujúci vietor je na púšťanie šarkanov ten najlepší priateľ. Stačí si obliecť teplé oblečenie, vyrobiť si šarkana a o víkendovú zábavu máte postarané.