Vyskúšajte rastlinné mlieka


Rastlinné mlieka sú výbornou náhradou pre všetkých, ktorí nemôžu konzumovať laktózu, alebo sa rozhodli so svojho jedálnička vylúčiť všetky produkty živočíšneho pôvodu. Na druhej strane sú však aj veľmi zdravé. Preto nie sú zlou voľbou aj pre tých, ktorí chcú svoju stravu trochu ozvláštniť.

mandle
 
Na výber máte nespočetné množstvo alternatív. Asi najznámejšie je sójové mlieko. to je nesmierne dobrým zdrojom plnohodnotných bielkovín a má ešte jednu výhodu. Je vedecky dokázané, že látky, ktoré obsahuje sója, zlepšujú produkciu kolagénu v organizme. Takže ak chcete vyzerať mlado aj v pokročilom veku, sója je riešenie.
Dnes sú veľmi propagované napríklad mandľové nápoje. Na rozdiel od spomínaného sójového mlieka, má toto už o čosi výraznejšiu chuť. Takže nemusí vyhovovať každému. Je však podobne veľmi zdravé, plné vitamínov a minerálnych látok. jeho výhodou je aj vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín.
Hneď po mandľovom mlieku, sa u nás najčastejšie stretnete s mliekom ryžovým. Má veľmi príjemnú, mierne sladkú chuť. Hodí sa napríklad do kávy, namiesto toho klasického.
 
Ako sa dajú rastlinné mlieka využiť
 
Rastlinné mlieka môžete použiť všade tam, kde by ste inak použili klasické kravské mlieko. ako sme spomenuli vyššie, je dobré ak ich najprv ochutnáte čisté, aby ste vedeli, do ktorých pokrmov sa vám hodia a do ktorých nie.
 
ječmen

Menej tradičné mlieka
 
Ak sa vyberiete na nákup do obchodu so zdravou výživou, alebo zavítate na internete, tak natrafíte aj na menej bežné rastlinné mlieka, či nápoje. Veľmi zaujímavý je napríklad produkt vyrobený z pohánky. Najčastejšie ho dostanete v sušenej forme, takže pred konzumáciou si ho musíte ešte rozrobiť s vodou. Na druhej strane nemusíte riešiť krátku dobu spotreby. Pohánka má na náš organizmus nesmierne pozitívny vplyv. Chráni srdce pred vznikom rôznych ochorení, podporuje imunitný systém, napomáha lepšiemu vstrebávaniu vitamínu C, je bohatým zdrojom vlákniny a aminokyselín.