Ťažký život študentský…

Byť študentom je náročné hneď z niekoľkých dôvodov. Náš finančný rozpočet je zvyčajne obmedzený, bývame mnohokrát v priam bojových podmienkach, stravujeme sa jednotvárne a k tomu sa ešte zo seba snažíme dostať maximum pri výkonoch v škole. Skĺbiť všetky tie veci, ktoré sú už sami o sebe náročné, je niekedy poriadna výzva. Väčšina z tých vecí sa však dá prežiť, zvyknúť si.

učení

Najhoršie to ale je, čo sa týka peňazí. Tie keď nemáte, len ťažko si na to zvyknete.
Dovolím si povedať, že veľká prevaha študentov má to šťastie, že im štúdium plne alebo z veľkej časti hradia rodičia. Táto skupina to často berie ako samozrejmosť a vôbec si neuvedomujú, že by mali byť vďační za to, čo majú. Je tu totiž ďalšia, síce menšia, ale stále nie zanedbateľná skupina, ktorá si popri samotnom štúdiu na neho musí aj zarobiť. Keď sa títo ľudia porovnávajú so svojimi spolužiakmi, často ostanú sklamaní a smutní, pretože si nemôžu dovoliť to, čo ich kamaráti. Netreba sa im však čudovať, každý by mal rád aspoň pár eur naviac na kino, jedlo v reštaurácii či kávu z kaviarne.

Našťastie, existuje niečo ako štipendium. Motivačné, prospechové, sociálne či ubytovacie. Zvyčajne to nie sú žiadne astronomicky vysoké sumy, ale určite tie peniaze vedia veľmi pomôcť. Ďalšou ich výhodou je, že, až na prospechové, sa tieto štipendiá získavajú dosť jednoducho. Stačí vyplniť žiadosť, na niektorých školách dokonca len elektronicky požiadať.
Ďalšou dôležitou vecou je aj to, že je potrebné sa zmieriť s tým ako to je a prijať to. Na pár rokov sa uskromniť a brať to tak, že momentálne inak byť nemôže. Ľutovaním sa si človek nijak nepomôže, práve naopak, bude mu ešte horšie. Taktiež je úplne zbytočné pozerať na ostatných a na to, čo majú oni. Súčasťou toho, že človek dospeje skrátka má byť aj to, že sa zmieri a prijme veci ako sú, ak sa v danej chvíli nedá inak.

mince

Skvelou možnosťou sú aj brigády, ktoré mnohé spoločnosti a firmy ponúkajú pre študentov vysokých škôl. Prispôsobivá pracovná doba, niekedy dokonca skrátená, fyzicky a psychicky nenáročné práce, práca z domu cez internet a podobne. Možností je naozaj viac než dosť. Chce to len trochu chcenia, sebazaprenia a disciplíny. Dôkazom, že sa to dá sú stovky pracujúcich študentov, ktorí to všetko zvládajú, lebo majú pred očami jasný cieľ. Chcú sa mať lepšie a môcť si dovoliť veci, ktoré by inak nešli.
Život študentov nie je až taký ťažký. Všetko záleží na človeku a jeho osobnom prístupe. Ak si správne nastavíte priority a myslenie, študentské roky naozaj môžu byť tie najkrajšie vo vašom živote.