Ako sa vyvíja obchodná vojna medzi USA a Čínou?

Prišlo po poslednom kole dvojstranných rozhovorov, ktoré ukázalo malé známky prielomu.
 
Nové tarify, ktoré majú nadobudnúť účinnosť 1. septembra, účinne zdaňujú všetok čínsky dovoz do USA.
 
Táto povinnosť sa pravdepodobne zameriava na širokú škálu tovaru, od smartfónov až po oblečenie. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi kritizoval krok USA.americká vlajka.jpg
 
Pán Trump oznámil tarifný plán na Twitteri, pričom sa zameriava na Čínu, že na tomto týždňovom vyjednávaní v Šanghaji nebude plniť sľuby o kúpe väčšieho množstva amerických poľnohospodárskych výrobkov v USA.
 
V neskorších poznámkach prezident USA novinárom povedal, že 10% colná sadzba je krátkodobým opatrením a že tarify je možné postupne zvyšovať na viac ako 25%. „Niekto to mal urobiť s Čínou už dávno,“ dodal.
 
Aká bola odpoveď doteraz?
Tento krok narušil finančné trhy, keď Washington a Peking označili obchodné rokovania tohto týždňa za konštruktívne a naplánovali ďalšie kolo rozhovorov na september.
 
Americká obchodná komora, ktorá zastupuje viac ako tri milióny amerických spoločností, vyhlásila, že najnovšie clá v Číne „spôsobia iba väčšie bolesti americkým podnikom, poľnohospodárom, pracovníkom a spotrebiteľom a podkopajú inak silné americké hospodárstvo“.
 
Vyzval obe strany, aby odstránili všetky clá. Posledné kolo povinností nastáva uprostred rastúceho znepokojenia nad tým, aká účinná je stratégia pána Trumpa.
 
Výsledné napätie ovplyvnilo aj americkú centrálnu banku, Federálny rezervný systém , ktorá znížila úrokové sadzby v stredu prvýkrát za desať rokov.
 
Predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že nie je úlohou centrálnej banky kritizovať obchodnú politiku USA, dodal však, že obchodné napätie sa počas mája a júna „takmer prepadlo“.
 
Pán Trump hovorí, že jeho obchodné taktiky fungujú a že Peking cíti bolesť. Čína však nie je jedinou krajinou, ktorá bolí. Medzinárodný menový fond varoval, že obchodná vojna medzi USA a Čínou je najväčším rizikom pre globálnu ekonomiku.
 
Existujú dôkazy, ktoré dokazujú, že zasahuje aj americké hospodárstvo. Údaje zverejnené minulý týždeň ukázali, že americká ekonomika rástla menej, ako sa pôvodne predpokladalo minulý rok.čína.png
 
Čísla ukazujú, že zahraničný obchod a obchodné investície klesali, keď sa obchodná vojna obliekala.
 
Americké firmy sa zdržiavajú plánov rozširovania a investícií, čo znamená, že sa nevytvárajú nové továrne a nevytvárajú sa nové pracovné miesta.