Doporučený softvér, ktorý si môžete stiahnuť z internetu


Je prakticky jedno za akú cenu si kúpite nový počítač ako aj to, aké parametre má jeho hardvér, vždy v ňom zo začiatku bude chýbať ešte veľa užitočných programov, ktoré sú však našťastie dostupné na internete.
A niekedy nie je nič ľahšie, ako ich stiahnuť a následne nainštalovať. Je takisto nemožné, aby som všetky tieto užitočné a praktické programy spomenul v jednom článku, preto sa skúsim zamerať sa aspoň na niekoľko kategórií a k nim priradiť istý doporučený výber. Teda otázka znie:

programátor.png

Ktorý dostupný softvér sa vám určite oplatí stiahnuť do svojho počítača?
Pre počítače je v súčasnosti prioritným základom, že slúžia okrem iného k surfovaniu po internete. Celkový zážitok tak môže ovplyvniť voľba internetového prehliadača. V základnom balíčku Windows sa síce už nachádza Microsoft Edge, ktorý je relatívne fajn, avšak existuje aj kopec iných a možno lepších možností. Opera, Firefox, Chrome,… ale pozornosť sa oplatí venovať aj novej verzii prehliadača Vivaldi, ktorý tentokrát blokuje reklamy aj bez doplnku Adblock,alebo prehliadačuAvast Secure Browser, ktorý je nielen praktický, ale hlavne bezpečný a chráni vaše súkromie.
prohlížeč.jpg

S najväčšou pravdepodobnosťou budeme pracovať tiež s multimédiami. Zamerajme sa tak najskôr na softvér ideálny na prehrávanie videí. VLC Media Player je v tomto prípade hádam najznámejším a doporučeným programom so skvelými recenziami, avšak skúsiť môžete tiež nový a praktický 5KPlayer s jednoduchými nástrojmi a podporou 4K videí. Prípadne sa oplatí skúsiť tiež GOM Player a skvelý je takisto Media Player Classic: Home Cinema.
V prípade prehrávania audio súborov, respektíve hudby a zvukových stôp je veľmi prehľadným softvérom MusicBee, v ktorom si môžete vytvoriť knižnicu a zoznamy všetkých albumov spolu s cover art a songov, pričom ich zároveň nerušene počúvať. Ale možno by sa vám tiež páčilo siahnuť po legendárnom prehrávači Winamp.